Psikodrama – Yetişkin


2017-2018

 1. Psikodrama Yaşantı Grubu kayıtlarımız açılmıştır.

Siz de ;

 • Geçmişte çözümlenmeden kalmış ve bugününüzü olumsuz etkileyen yüklerinizi fark edip onlardan kurtulmak istiyorsanız,
 • İlişkilerinizde zorluk yaşıyorsanız, etrafınızdakilerle çatışıyorsanız,
 • Davranışları ve duygularınıza yönelik iç görü kazanıp yeni davranış modelleri ve rolleri deneyimleyip öğrenmek,  kendinizi daha uygun ifade etme becerileri kazanmak istiyorsanız,
 • İletişim becerilerinizi arttırmak istiyorsanız,
 • Bağımlılıklarınızdan kurtulmak istiyorsunuz,
 • Korku ve kaygılarınızla yüzleşip başa çıkabilmeyi öğrenmek istiyorsanız,
 • Suçluluk duygularınızın hayatınızı nasıl etkilediğini ve kendinizi bağışlamak ve kendinizi sevmek için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız,
 • Psikolojik kökenli bedensel sıkıntılarınızdan kurtulmak istiyorsanız,
 • Stresle başa çıkamıyorsanız,
 • Sorun çözme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız,
 • Hayır diyebilme beceriniz yoksa,
 • Uyum ve anlayış gösterme becerisi kazanmak istiyorsanız,

“Psikodrama Tekniği” ile tanışıp,

Haftada sadece iki saatinizi kendiniz için ayırarak;

İç dünyanızda bir keşif yolculuğuna çıkın,

Değişime, dönüşüme, kararlara ve planlamaya ilişkin cevaplarınızı  öğrenin,

Kendinizi yeniden keşfedin.

Psikolog Aysen Zorer* liderliğinde yetişkinlere (18 yaş ve üzeri) yönelik olarak yeni  psikodrama yaşantı  grubumuz yakında başlayacaktır.

Yaklaşık 12-15 kişiden oluşacak ve toplam 10 hafta sürecektir.

Şubat ayında başlaması planlanan grup çalışması ;  Salı  akşamları 19.30-21.30 saatleri arasında yapılacaktır. 

Başvuran adayların gruba katılımı, grup lideri ile yapacakları ön görüşme sonucunda kesinleşecektir.

Yer: AYNA Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi
İnönü Caddesi No:12/20 Sahrayı cedid/Kadıköy

Ücret: Her oturum 120 TL+KDV

Bilgi ve başvuru için: 0216) 385 30 10 / (0536) 731 91 97

 

 PSİKODRAMA NEDİR?

“Psikodrama gerçeğin dramatizasyon ile yeniden keşfedilmesidir.” J.L. Moreno

20.yüzyılın başlarında Jacob Levy Moreno tarafından geliştirilen Psikodrama, bireylerin yaşam öykülerini keşfetmek için eylem metotlarını kullanan ve grup üyelerinin diğerlerinin hayatındaki önemli kişileri oynadığı bir grup psikoterapisidir. Psikodrama, gücünü insanın özünde var olan, spontane eylem becerisinden alır. Eylem halindeki insan, duyum ve duyguların serbest kalması sayesinde bilinç duvarlarını aşarak gerçeği yeniden keşfe çıkar.

Psikodrama sözcüğü, “psişe” ve “drama” kavramlarının buluşmasıyla ortaya çıkmıştır. Anlamı, “ruh” dünyasının eyleme yoluyla yeniden keşfedilmesidir. Psikodrama bizi bize tanıtan en etkili yöntemlerden birisi olduğu gibi aynı zamanda bir öğrenme/bir davranış değişikliği sürecidir. Davranış ve duygularımıza yönelik iç görü kazanıp yeni davranış modelleri ve rolleri deneyimleyip öğrendiğimizde kendimizi daha uygun ifade etme becerileri kazanabiliriz.

Grup sürecinde üyeler, birbirlerini model alabilirler, yeni roller, yeni davranışlar öğrenebilirler. Duyumlar keskin, zihinler açık, hissiyat yoğundur. Klasik psikoterapide kişi terapiste bu deneyimlerini sözle anlatırken, psikodramada oyun ile anlatır. Sözler akıl süzgecinden geçirildiğinde mantığa büründürerek gerçeği karşı tarafa aktarmada sapmalar olabilir. Oysa dramatizasyon ile aktarılan bilgide yanlış anlaşılmalar en aza indirgenir. Psikodrama sahnesinde kendi psikolojik geçmişimizle karşılaşıp, çözümlenmeden kalmış ve bugünümüzü olumsuz etkileyen yüklerimizi fark ederek kişisel olarak değişim ve gelişim açısından çok yol alabiliriz.

* Psk.Aysen Zorer – Psikodramatist/Çift ve Aile terapisti/Kariyer Danışmanı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 1984 yılında mezun olduktan sonra Zonguldak SSK Hastanesi, İSTEK Özel Acıbadem Lisesi ve Koç Lisesi’nde uzun yıllar çalışmıştır.

Uyuşturucu maddeler ve bağımlılık, eğitim ve okul yöneticiliği, etkin öğretmenlik, farklılaştırılmış eğitim, eğitimde korumacı yaklaşım, danışma becerileri, bilişsel psikoterapi, çözüm odaklı terapi, çatışma çözme becerileri alanlarında uygulamalı eğitim almıştır.

Avrupa Psikoterapi Deneğinin (EAP) akredite edilmiş kurumsal üyesi olarak faaliyet gösteren ve Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO) onaylı diploma veren İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde, psikodrama alanında 6 yıl boyunca uygulamalı eğitim almış, Psikodrama Eğitimi Temel Aşama ve Üst Aşama programını tamamlayarak Psikodrama Terapisti olmuştur.

Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve ISIS İsrail Family Theraphy, Coaching &Meditation işbirliği ile düzenlenen Aile ve Çift Terapisi eğitimini almış, 3 yılın sonunda Aile ve Çift Terapisi Temel Eğitimini ve İleri düzey eğitimini tamamlayarak Aile ve Çift Terapisti olmuştur.

Bahçeşehir Üniversitesi ve CCE (The Center for Credentialing &Education ) işbirliği ile düzenlenen Kariyer Danışmanlığı Sertifika Programı eğitimini almış, bir yılın sonunda Kariyer Danışmanı olmuştur.

Öğretmen Gelştirme projelerinde uzun yıllar gönüllü çalışmış, Türkiye’nin birçok yerindeki eğitimcilerin ihtiyaçlarına yönelik eğitimler vermiştir. Türkiye çapında gönüllü çalışmalara katılmış, sosyal sorumluluk projelerinde yer almış, birçok projede aktif olarak çalışmış, kongre ve sempozyumlar düzenlemiş, öğrenci proje ve etkinliklerinin takip yönlendirme ve yönetiminde aktif olarak çalışmıştır. Türkiye’de okullarda değerler ile ilgili projeyi ilk başlatan kişilerdendir, ayrıca Akran Desteği ile ilgili çalışmaların öncülerinden olup bu alanda birçok proje geliştirmiştir.

Aysen Zorer, halen ergen ve yetişkinlerle bireysel psikoterapi, çift ve aile terapisi ve grup psikoterapisi alanlarında uygulamalarını yürütürken uzman olduğu alanlarda seminer, konferans ve grup çalışmaları düzenlemekte, öğrencilere, velilere ve öğretmenlere yönelik eğitimler vermektedir.

ÇATED (Çift ve Aile Terapileri Derneği) adına hazırlanan 12 terapistin kaleme aldığı 10 vaka öyküsünden oluşan, “Yüz Yüze: Türkiye’den Çift ve Aile Terapisi Öyküleri” adlı kitapta  10 vaka öyküsünden birisi  (Psikodramada Tekli Çift Modelinde Direnç Çözümlemesi )  Aysen Zorer ‘e aittir.